Bebeğin erken konuşması için ne yapmalı?
Yaşam

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

17 Kasım 2017 - 18:25:10

Bebeğin erken konuşması için; ebeveynlerin devamlı olarak bebeğiyle iletişim halinde olması gerekmektedir. Böylece bebekler daha kısa sürede konuşabilir.

Bebek Nasıl Erken Konuşur?

Konuşma insanın kendini ifade etmesini sağlayan en önemli durumlardan biridir. Küçük yaşlarda konuşmaya başlayan çocukların daha özgüvenli ve kendini ifade edebilen yapıları vardır. Derdini anlatmak için ya da kendini en iyi şekilde ifade etmeye çalışması anne babalar için de yol gösterici olmaktadır. Bebeklerin erken konuşması için çeşitli konuşma egzersizleri yapmak kelimeleri ve cümleleri erken yaşta anlamalarını sağlamaktadır. Erken konuşmaya başlayan bebeklerde hızlı öğrenme yetisi de gelişmektedir.

Bebeklerin Erken Konuşması İçin Ne Yapılır?

Henüz gözlerini dünyaya yeni açmış bir bebeğin tüm gelişimi anne ve babalar tarafından yapılmaktadır. Bebeğin ilk aylardan itibaren hızlı bir şekilde gelişmesi için farklı yöntemler denenebilmektedir. Şöyleki bebekler duyduğu sesleri çok çabuk taklit ederler. Bebekle sık sık yavaş bir şekilde konuşulması konuşma yetisinin erken başlamasını sağlar. Bebeklerin erken konuşması için algılarının her zaman dinç olması gerekir. Bebekle sürekli konuşulması duymuş olduğu seslerin taklidini çok çabuk yapmasını sağlar. Konuşma egzersizleri yapılarak bebeğin algılamış olduğu sesleri taklit etmesi ve bu seslere cevap verir gibi anlamsız sesler çıkartarak konuşmaya çalışması bebeğin ileriki dönemlerde konuşmayı hızlı bir şekilde çözmesine yardımcı olur. Bebeğin ilk konuşmaya başladığı zamanlarda bazı harfleri tam söyleyemediği görülür. Zamanla dili dönmeye başladığında tam cümle kurmaya başlayacaktır. Kendini ifade etmeye başlayan bebeklerde sürekli konuşma isteği görülecektir. Bebeğin rahat bir şekilde konuşmasını sağlamak için mutlaka onunla konuşurken göz temasının olması gerekecektir. Göz teması kendine güvenerek hızlı şekilde konuşmasının gelişmesini sağlayacaktır.

Bebeklerin Konuşma Süreci Nasıl Olur?

Her bebeğin konuşma yetisini kazanması zaman alan bir durumdur. Fakat bebekle sürekli konuşarak kelimeleri doğru algılaması için konuşma egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu sayede erken yaşta konuşmaya başlayarak kelimeleri doğru konulmasını sağlayacaktır. Bebeklerin erken konuşması onların çok fazla soru sormalarına da sebep olur. Özellikle ilk söyledikleri kelimeler tamamen etrafındaki herşeyi öğrenme iç güdüsü ile sorulan sorulardır. Bebeklerin dört yaşından itibaren tam cümle kurabilmesi için anne ve babanın sürekli bebekle göz teması kurarak konuşması gerekir. Bazı eğitim setleri ve konuşma egzersizleri oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra erken yaşlarda yabancı dil eğitiminin verilmesi gerekir. Böylece ileriki yaşlarda algılarının henüz yeni oturmaya başlamasıyla beraber dil öğrenme yetisi de gelişmiş olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Bebekler 10. Aydan itibaren tek kelimelik konuşabilir. Anne, dede ve baba gibi kelimeleri çok çabuk öğrenir. Tekrarlayan harfleri çok çabuk öğrenerek konuştukları için 18. Aya kadar bir çok kelimeyi kullandığı gözlenmektedir. Erken dönemlerde konuşmaya başlayan bebekler ileriki dönemlerde anne ve babadan duymuş olduğu konuşma seslerini rahatlıkla dile getirmeye başlamaktadır. Bebeklerin sesleri algılama hızı yetişkinlerden daha hızlı olduğu ve taklit yeteneği daha fazla olduğundan duyduğu kelimeleri çok çabuk öğrenecektir. Bebeklerin erken konuşması onları daha çabuk öğrenmeye sürüklemektedir.

Yorumlar
Nurbanu okutan 17 Kasım 2017 - 18:35:10 Bebekler ne zaman konuşur, konuşmaya başlar? Bebeğim 9 aylık henüz ufak ufak kelimeler çıkartıyor ama net değil tabi ki. Erken konuşması için ne yapmam gerekiyor? Devamlı olarak konuşuyorum onunla bu işe yarar mı?cevapla
Buse Özer 24 Eylül 2018 - 15:26:48 Bebeğim 9 aylık ufak kelimeleri söylemeye başladı ama tam olarak ne zaman konuşacak onu bilmiyorum. Sürekli konuşuyorum onunla uyurken masal okuyorum vakit buldukça. Genelde ne zaman konuşur çocuklar bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: