Yaşam

Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yapılacak Şekil Vücuda Nasıl İşlenir?

11 Mayıs 2018 - 14:38:21
Dövme nasıl yapılır? Dövme yapılacak şekil vücuda nasıl işlenir?

Dövme daha çok gençler arasında tercih edilen vücut sanatlarından biridir. Siyah ve renkli olarak cilde uygulanan dövme kalıcı olduğu için istenilen modelin cilde transfer edilmesi yöntemi ile uygulanmaktadır. İğne uçlu bir cihaz ile deri yüzeyine transfer edilen görsel uzun yılar boyunca tende kalabilmektedir.

Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yanlış uygulama cildin kötü görüntüsüne sebep olabilmektedir. Bu nedenle profesyonel olarak uygulanması tavsiye edilir. Dövmenin yapılması için insanlar genellikle ruh hali bozuk iken verdiği kararla cildine yaptırmaktadır. Fakat daha sonra cilt yüzeyinde bulunan şekilden sıkılarak dövmeyi çıkartmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Cildin alt tabakasına işlenmeden deri yüzeyinde dövmenin yapılması daha sonra çıkarma işleminde kolaylık sağlayabilmektedir.

Dövme Nasıl Yapılır? Nasıl İşlenir?

  • Genel olarak siyah renkli dövmeler cildin en üst katmanına özel cihazı ile beraber iğne ve boya yardımı ile tene işlenebilmektedir. Düzgün ve kalıcı olması için dövme yapan kişinin bu konuda bilgili olması olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra istenilen şeklin uzun süre ciltte kalması için deri yüzeyinden biraz derine inerek boya bölgeye iğneyle beraber enjekte edilmektedir.
  • Yaptırırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri istenilen şeklin doğru bir şekilde tene aktarılmasıdır. Birçok kişi yanlış ve bilinçsiz yapılan dövmelerden dolayı sıkıntı yaşamaktadır.
  • İğneli ucu olan cihaz yardımı ile istenilen şekilde deri yüzeyine işlenir. Genellikle siyah renkli dövmeler daha belirgin ve kalıcı olmaktadır. Renkli olanlar ise zamanla renklerin solması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca dövme yaptırırken kişinin istediği şekil ciltte doğru bir alana uygulanmalıdır.
  • Çok büyük dövmeler vücudun geniş bir bölümü kaplamaktadır. Bu yüzden silinme işleminde sıkıntı yaşanabilmektedir. Dövme yaptırmadan önce kalıcı olacağından mutlaka doğru bir karar alınmalıdır. Böylece kişinin daha sonra dövmeyi sildirmek için de çaba göstermesine gerek kalmaz.

İlk Dövme Nasıl Olmalı?

Dövme yaptırmaya karar veren bir kişi genellikle hangi şekli tercih ettiğini de dövmeyi yapacak olan kişiye iletir. Yalnız unutulmamalıdır ki dövme yaptırmaya aniden karar veren birinin bir süre daha düşünmesi daha doğru olacaktır. İğne uçlu bir cihaz yardımı ile deri yüzeyine işlenecek olan şeklin ileride sıkıntı yaşatmaması için uzunca bir düşünülmesi gerek. Ayrıca cihaz herkese kullanıldığı için iğne ucu kişiye özel olmalıdır. Kan yolu ile bulaşıcı olan hastalıklara yakalanmamak için iğne ucunun kişiye özel olmasına dikkat edilmelidir. Yapılacak olan dövmenin siyah ya da renkli olmasına kişinin kendi karar vermelidir. Siyah renkli boyalar her zaman daha belirgin ve çıkarılması zor bir işlemden geçmektedir. Bu yüzden dövme yaptırmaya karar verildiğinde öncelikle geçici dövmeler denenerek daha sonra kalıcı dövme yaptırmaya karar verilmelidir. Böylece sildirme işlemi yapılmasına gerek kalmaz.

Yorumlar
Ebru utar 11 Mayıs 2018 - 14:48:21 İlk defa dövme yaptıracaklara tavsiyeler nelerdir? Nasıl bir model istediğim kafamda net ama dövme yaptırırken nelere dikkat etmem gerekiyor bilen var mı? Dövmenin silinmesi kolay olur mu? Birde yaptırırken çok acıyor mu acaba? Uyuştururlar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: