Hipotermi nedir, ne demek? Tedavisi, nedenleri ve cihazı
Sağlık

Hipotermi Nedir, Ne Demek? Tedavisi, Nedenleri ve Cihazı

11 Kasım 2018 - 17:30:37

Hipotermi; normali 37 derece olan vücut ısısının 35 derecenin altına düşmesi sebebiyle beynin ve kasların işlevini yitirmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Hipotermi Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Vücut ısısının normalin altına düşmesiyle oluşan hastalıktır. İnsan vücudunun normal ısısı 37 derecedir. Vücut ısısı bu değeri koruyamaz hale gelir ve ısı düşmeye başlarsa hipotermi görülür. Bir diğer adı da kanın soğuması demektir. Bu hastalık genellikle kar, yağmur, rüzgar veya şiddetli soğuk havaya maruz kalanlarda görülür. Soğuk havalarda yapılan kamp ve doğa yürüyüşlerinde dikkatli olunması gerekir. Ortam sıcaklığı düştüğü zaman vücut sıcaklığı da beraberinde düşer. Temas ettiğimiz nesnelerin ısısının vücut sıcaklığımızdan düşük olması da kan ısısının düşmesinde etkilidir. Tedavi için kullanılan cihazlar sayesinde beyinde hasar oluşması engellenir.

Hipotermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipotermi; düşük, orta ve ileri olmak üzere 3 aşamalı gözlemlenir. Öncelikle kan ısısının normale dönmesi için ısı kaybını azaltmak gerekmektedir. Kişinin kıyafetlerinin kuru olduğundan emin olmak gerekir. Hastayı hareket ettirerek vücut ısısının artmasına yardımcı olmalıdır. Ek kıyafetler giydirerek vücut ısısının artışı sağlanmalıdır. Tüm bunların yanında ilgili kişiye sıcak içecekler içirmek iyi gelecektir. Özellikle hafif kan soğuması durumlarında hızlı enerjiye ihtiyaç olduğu için karbonhidrat tüketimi oldukça önemlidir. Karbonhidratlı besinler kana hızlı olarak karıştığı için daha çabuk ısı artışını sağlayacaktır. Bu süreçte hastaya alkol verilmemelidir. Alkol damar genişlemesine sebep olduğundan ısı kaybını artırır. Vücut ısısını artırmak için dış ısı kaynaklarıyla ya da ateşle destek olunmalıdır.

Hipotermi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yetersiz beslenme
 • Soğuk hava
 • Hava koşullarına uygun olmayan kıyafetler
 • Islaklık
 • Şiddetli esen rüzgar
 • Alkol almak (Alkol, damarların genişlemesine neden olduğu için kan ısısını düşürür.)
 • Dehidrasyon
Hipotermi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtilerinde şu maddeler yer almaktadır;

 • Dilin dolanması ve kesik kesik takıntılar
 • İstemdışı titremeler
 • Beceri kaybı
 • Ciltte damar büzülmeleri
 • Umursamaz ve tepkisiz davranmak
 • Mantıksız hareketlerde bulunmak

Hastalığın en ciddi son aşamasında ise titremeler aralıklı ve uzun süreli devam eder. Kişi yürüyemez konuma gelir, olduğu yerde sabit kalarak cenin pozisyonunda yatar. Göz bebekleri büyür, nabzı düşer ve hasta ölü görünür fakat hayattadır.

Hipotermi Cihazı Ne İşe Yarar?

Kan soğutma cihazı hastalara yoğun bakım sürecinde bağlanan bir cihazdır. Kalp ritminin duracak kadar yavaşlaması ve solunum durması gibi durumlar hastanın beynine ciddi hasarlar vermektedir. Kan soğutma işlemi hastanın zarar görmeden tedavi olmasını sağlıyor. Kan soğutma işlemini yapmak için farklı yöntemler kullanılır. En çok kullanılan iki çeşidi vardır. Bunun ilki hastayı battaniyeyle sarıp içerisinden soğuk su geçirmek, diğer yöntemde hastanın damarına katater yerleştirip kanı soğutma yöntemidir. Hipotermi cihazı büyük bir cihaz olup, suyu soğutarak ya battaniye içerisinden ya da katater içerisinden gönderilerek kanın soğutulmasını sağlıyor.

Yorumlar
Aslıhan Aygün 11 Kasım 2018 - 17:40:37 Hipotermi battaniyesi fiyatları hakkında bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim. Bu hastalığın oluşmasını engelleyen bir yapısı varmış. Bebeklerde oluşabiliyor tedavisi nasıl yapılıyor? Nelere dikkat etmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: