Sağlık 01 Mayıs 2021 - 20:33:10

Karadut Suyu Faydaları, Fiyatı, Kalorisi ve Yan Etkileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Karadut Suyu Faydaları, Fiyatı, Kalorisi ve Yan Etkileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Karadut suyu; içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, faydaları sayesinde sıklıkla tercih edilen, kalorisi düşük, yapımı kolay, yan etkileri yok denecek kadar az bir içecektir.

Karadut Suyu Faydaları Nelerdir?

İçerisinde C, E ve K vitaminleri barındıran karadut suyu; bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten gibi mineraller barındıran, oldukça lezzetli bir içecektir. Vücuda enerji vererek gün boyu dinç kalmayı sağlayan bu doğal içecek halsizlik gibi sorunların kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Otantik tadı sayesinde yaz-kış mutfaklardan eksik olmayan karadut suyu ne işe yarar gelin hep birlikte bakalım:

 • İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Etkileri adeta tıbbi ilaçlar gibi tanımlanmaktadır.
 • Sindirim problemlerinin giderilmesi için oldukça etkilidir. Özellikle kabızlık gibi bağırsakların az çalışması sonucunda yaşanan bir sorun söz konusu ise bu doğal içecek sayesinde gidermek mümkün olmaktadır. Karadut suyu içerek bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini ve hızlanmasını sağlayarak sindirim sisteminde yaşanan problemler giderilebilir.
 • Ağız ve diş sağlığını koruma, iyileştirme konusunda faydalıdır. Diş eti iltihabı ve kanamalarını azaltıcı etki meydana getirmektedir. Bununla birlikte ağız yaralarına da iyi gelir. Aft gibi yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.
 • Kan temizleyici özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan potasyum, bakır, demir, manganez bileşenleri sayesinde hasar görmüş olan kan hücrelerinin onarılmasını ve aynı zamanda yeni kan hücrelerinin üretilmesi etkisi gösterir.
 • Doğal içerikli karadut suyunun saça faydaları bulunmaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerinin güçlenmesini, dökülmelerin önlenmesini, saç derisinin korunmasını, dökülme problemlerinin önlenmesini sağlar. Saçların daha canlı gözükmesini destekler.
 • Kanserli hücrelerin henüz daha oluşum sürecinde iken ölmesini sağlar. Bu açıdan engelleyici etkilerinden bahsedilebilir. İçerisinde bulunan ellagiç maddesinin kanserle savaşma konusunda oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. Bu madde bir tür antioksidandır. Kanser hastalığının vücutta oluşmasına engel olmaktadır.
 • Cilt üzerinde uygulandığı zaman yaşlanma belirtilerinin yavaş yavaş ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Cildi besleyerek kırışıklık problemlerinin önüne geçer. Kozmetik ürünlerinin çoğunda karadut meyvesinin bu etkisinden yararlanılmaktadır. Cildin canlılık kazanmasını sağlar.
 • Kalsiyum açısından zengin olan karadut suyu kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Karadut suyunun bebeklere faydaları bu açıdan önemli iken aynı zamanda büyüme çağındaki çocuklar ve ileri yaşlardaki yetişkinler için de etkili olduğu belirtilmektedir.
 • Ciltte yenilenmesi etkisi meydana getiren, ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak yeni hücre oluşumu sağlayan bu içecek, yara gibi oluşumların kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına destek olmaktadır.
 • Potasyum açısından zengin olması onu diyabetin düşmanı yapmaktadır. Potasyum içeriği sayesinde kan şekerini dengeler ve düşürür. Vücutta insülin salınımının dengede olmasını sağlar. Kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler.

Gördüğümüz üzere bu içecek vücuda çok yönlü bir yarar sağlamaktadır. Tadı ile herkesin beğenisini kazanan karadut suyunun hamilelikte faydaları da bulunmaktadır. Kansızlık sorunlarının giderilmesi, sindirim problemlerinin iyileştirilmesi için etkisinden yararlanılmaktadır.

Karadut Suyu Faydaları

Karadut Suyu Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının yaklaşması ile olgunlaşan karadutlar rengi karadıktan sonra toplanır. Karadut suyu yapımı için karadutlar derin bir kasenin içine koyulur ve 1 gece bekletilir. Eğer bulunduğunuz, yaşadığınız yerde karadut ağacı yoksa, nisan-mayıs aylarında pazar ve marketler bu meyvelerden bulmanız mümkündür. Bekleme işlemi gerçekleştikten sonra karadutların üzerine iki katı miktarında su ekleyiniz ve 20 dakika kaynatınız. Sonrasında soğumaya bırakınız. Oda sıcaklığına geldiği zaman bir tülbent yardımı ile süzünüz. Ortaya çıkan su buzdolabına koyulur ve sonrasında soğuk olarak içilir. Ayrıca fazladan yaparak kış aylarına da saklayabilirsiniz.

Karadut Suyu Nasıl Yapılır?

Karadut Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak faydaları ile bilinen karadut suyunun zararları aşırı tüketim sonucunda meydana gelmektedir. Böyle bir durumda ishal ve gaz oluşumu söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kişinin alerjisi varsa bünyesinde farklı birtakım etkiler meydana getirebilmektedir. Karadut suyu kilo aldırır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. İyi bir lif kaynağı olması ve sindirime katkıları sayesinde asıl olarak diyet sürecinde destekleyici olmaktadır. Bundan dolayı kilo almaya değil vermeye etkisi bulunmaktadır. Yan etkileri konusunda bir başka detay ise karadut suyu gebelikte zararlı mı sorusudur. Yazımızda bahsettiğimiz gibi bu içecek hamilelik sürecinde kansızlık ve sindirim için faydalı etkiler sağlamaktadır. Fakat yine de doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Karadut Suyunun Kalorisi Ne Kadar?

Besleyiciliği ve faydaları sayesinde sık tüketilen karadut suyu kalori açısından masumdur. 100 gramının 47 kalori olduğunu belirtebiliriz. 1 su bardağı içildiği zaman yaklaşık olarak 94 kaloriye denk gelmektedir. Bu açıdan diyette tüketilebilecek içecekler arasında yerini almaktadır.

Karadut Suyu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Evde oldukça basit bir şekilde yapılabilen karadut suyu hazır olarak da satılmaktadır. Litre bazında fiyatları artış göstermektedir. Karadut suyu nerede satılır ve nereden alabilirim diye merak ediyorsanız marketlerde, internet üzerinde satıldığını belirtebiliriz. Alacağınız ürünün doğal olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 • karadut suyu
 • karadut suyu faydaları
 • karadut suyu ne işe yarar
 • karadut suyunun saça faydaları
 • karadut suyunun bebeklere faydaları
 • karadut suyunun hamilelikte faydaları
 • karadut suyu nasıl yapılır
 • karadut suyu yapımı
 • karadut suyunun yan etkileri
 • karadut suyunun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Gerekli mi? Nasıl Yapılır?