Klima çarpması nasıl engellenir? Nasıl geçer?
Sağlık

Klima Çarpması Nasıl Engellenir? Nasıl Geçer?

11 Ağustos 2018 - 01:59:48

Ülkemizde yazların çok sıcak geçiyor oluşu, insanların düzenli olarak klima kullanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda da birçok kişi klima çarpması sonucu hastalıklar yaşarken bunu engellemek adına belirli adımların atılması gerekir.

Klima Çarpması Nasıl Olur? Gerçekleşir?

Yazlık bölgelerde sıcaklıklar 40-50 dereceleri bulduğu için normal bir yaşantı sürmek oldukça zor olmaktadır. Oda sıcaklığının 22-23 derecelerde seyrettiği düşünülürse bunun iki katından daha fazla sıcaklıklarda insanlar rahat bir şekilde yaşayamazlar. Bu sebeple de insanlar klima kullanmaya başlarlar. Ancak klima kullanırken özellikle terli bir şekilde klimaya maruz kalmak ciddi şekilde rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Terli olunmasa dahi uzun süre klimanın altında zaman geçirmek de aynı olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Klima Çarpması Nasıl Engellenir?

Klimanın bu olumsuz etkilerini engellemek adına insanların atabilecekleri belli başlı adımlar yer alır. Bunların ilk sırasında klima kullanımını düzenli hale getirmek vardır. İnsanlar, zaman geçirecekleri alanı kendileri o alanda bulunmadan önce soğutarak kendileri geldiğinde klimayı kapatırlarsa bu şekilde bu olumsuz durumları engelleyebilirler. Bunun yanı sıra terli bir halede kullanmak yerine vücutlarının terini biraz alıp kullanma şansları vardır. Buna ek olarak vücutlarının bağışıklık sistemlerini güçlendirirlerse bu şekilde klima çarpması ile ortaya çıkacak olan hastalıklara yenik düşmemiş olurlar. Bu amaçla da vitamin açısında bol olan meyveler rahatlıkla kullanılabilmektedir. İçerisinde C vitamini içerek kivi ya da limon gibi meyveler rahatlıkla bu dönemlerde kullanılırken klima çarpmasını engellemektedir.

Klima Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Klima çarpması sorunu yaşayan kişilerde ilk belirti olarak baş ağrısı gözlemlenmektedir. Yoğun bir baş ağrısını yüksek ateş takip eder. Bazen bu iki durum birbirinden bağımsız olarak da kendisini göstermektedir. İlerleyen saatlerde insanlarda halsizlik belirtileri ve uyku isteği ortaya çıkmaktadır. Bunların hepsi bir yana bırakıldığında çok ciddi düzeyde kas ağrıları da kendisini göstermektedir. Göğüs kısmında ya da omuzlarda görülen kas ağrılarının sebebi genel olarak klimadır. Bu durumlar ortaya çıktığında tedavi için adımların atılması ve bu şekilde sonuca gidilmesi gerekmektedir.

Klima Çarpması Nasıl Geçer?

Klima çarpmasını engelleyemeyen kişiler bu sorunu yaşamaya başlarlarsa evde atacakları birkaç küçük adım ile birlikte ortaya çıkan etmenleri ortadan kaldırabilirler. Eğer bu etmenler evde uygulanan yöntemler ile geçmezse en kısa sürede doktorlara gitmek ve bu sayede hastalıklara müdahaleyi sağlamak gerekmektedir. Eğer kişilerde soğuk algınlığı durumu söz konusu olmuşsa sıklıkla ılık duş almak doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra ishal olan kişilerin sıvı kaybı çok üst düzeyde olduğundan sıklıkla su tüketmeleri ve ishale iyi gelen ürünleri tüketmeleri gerekir. Aksi halde hastalıklar büyüyerek ilerleyecektir. Klimayı düzenli olarak kullanan kişilerde klima çarpması sorununun olmaması için bilinçli bir şekilde kullanılması ve klima ile geçirilen her ana dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlar
Serpil yeşilyurt 11 Ağustos 2018 - 02:09:48 Klima çarpması sonucu oluşan baş ağrısı nasıl geçer? Havalar çok sıcak olduğu için klimaya çok fazla maruz kalıyorum. Başımda ağrı oluyor ya da tutulmalar meydana geliyor. Bunların geçmesi için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: