Sağlık 29 Mayıs 2021 - 18:41:11

Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kendisinin, aile fertlerinden birinin ya da arkadaşının ateşi yükselen kişiler ateş düşürmek için doğal yöntemler sayesinde vücut ısısını istenen düzeye çekebilirler.

Ateş Düşürmek İçin Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

Vücutta ateşin düşürülmesi için uygulanan en yaygın yöntem soğuk baskı yöntemidir. Evde bulunan bir havlunun ya da bezin olabildiğince soğuk bir suyun içerisine daldırılması ile gerekli araç elde edilmiş olur. Üzerindeki fazla suyu süzülen bez parçası ateşi çıkmış olan kişinin belirli bölgelerinde konarak sorunların giderilmesi sağlanabilmektedir. Genelde kişilerin alnına konulan bu bez parçaları koltuk altına ya da bacakların arasına konularak da ateş düşürme işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bir kesenin içerisine konan buz parçaları da benzer etkiyi yaratmak için kullanılabilmektedir.

Elma Sirkesi ile Ateş Düşürme

İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesinin ateş düşürücü etkileri de yer almaktadır. Vücuttaki fazla ısıyı çeken ve vücudun pH dengesini sağlayan elma sirkesi ateşin düşmesini sağlamaktadır. İçerisinde çok yüksek miktarda mineral barındırdığından bu dönemde kaybedilmiş olan minerallerin geri kazandırılmasını da sağlamaktadır. Uygulanacak olan bu yöntem hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece uygun bir yöntemdir. İlk olarak bir kabın içerisine eşit miktarda soğuk su ve elma sirkesi konur. Sonrasında bir çift çorap bu karışıma daldırılarak iyice emmesi sağlanır. Sonrasında fazlası süzüldükten sonra kişiler bu çorabı giymelidirler. Giyilen bu çorap kısa süre içerisinde ateşi düşürebilmektedir.

Ateş Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Ateşin düşürülmesinde uygulanabilecek doğal yöntemlerden bir tanesi de krem tartar yöntemidir. Oluşturulan krem, vücuttaki bakterilerin üremesini engeller ve bu şekilde kişilerin ateşini düşürüp kısa sürede iyileşmelerini sağlar. Bir çay kaşığı kadar krem tartar, yarım çay kaşığı limon, yarım tatlı kaşığı bal ve yarım su bardağı ılık su, bu karışım için yeterli olmaktadır. Karışım köpürene kadar karıştırılmaya devam etmelidir. Köpürdükten sonra 1 tatlı kaşığı kadar içilmesi gerekir. Bu işlem belirli zaman aralıklarıyla birlikte tekrarlanmalıdır. Ateş düşüne kadar tekrarlanan bu yöntem bir süre sonra sorunu ortadan kaldırabilmektedir.

Ateş Düşüren Doğal Yöntemler

Birçok sorunda olduğu gibi ateşin düşürülmesi aşamasında da bitkiler aleminden fayda sağlanabilmektedir. Yemeklerde de kullanılan fesleğen, ateşin düşürülmesinde etkili olan bitkiler arasında yer alır. Fesleğen üzerinde yapılan araştırmalar bu bitkinin antibiyotik ve antibakteriyel etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Çayın hazırlanması için 1 bardak suyu kaynatan kişiler sonrasında içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş fesleğen ve yarım çay kaşığı karabiber katmalıdır. 5-10 dakika kadar demlenen karışım tüketime hazır hale gelirken içerisine bal da katılabilmektedir. Bu karışım ateşin düşürülmesinde çok etkili olacaktır. Evde ateş düşürmek için doğal yöntemler kullanıldığında kısa sürede sonuç alınabilirken hastalığı yaşayan kişilerin normal hayatlarına dönmesi sağlanmaktadır.

  • ateş düşürmek
  • ateş düşürmek için doğal yöntemler
  • ateş düşürmek için soğuk uygulama
  • elma sirkesi ile ateş düşürme
  • ateş düşürmek için ne yapılabilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çivit Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Satılır? Çivit Otu ile Saç Boyama