Zayıflama 18 Kasım 2021 - 11:14:03

Kinoa Zayıflatır mı? Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır?

Kinoa Zayıflatır mı? Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır?

Kinoa; protein bakımında zengin olması sayesinde tok tutma özelliğine sahip olan ve sindirimi kolaylaştıran, aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olan bir tahıldır.

Kinoa Nedir? Ne İşe Yarar?

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan kinoa, aynı zamanda bol miktarda lif içeren bir tahıldır. Ispanak ile aynı familyadan olan bu bitki görünüşte daha çok tahıl olarak görülüyor. Ancak büyük yapraklı ve besleyici bu bitki genel olarak tohum olarak günümüzde tüketilmektedir.

Birçok diyet listesine eklenen bu tohumun en önemli özelliği içerisinde bulunan amino asit ve protein miktarı bakımından zengin olmasıdır. Kilo verirken sarkmaların olmaması, fazlalıkların spor ile kasa dönüşmesi ve muhteşem bir vücuda sahip olunması için kişilerin yoğun miktarda protein alması gerekiyor. Kinoa tohumu sayesinde ihtiyaçlar en iyi biçimde karşılanmış oluyor.

Magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan kinoa tohumu aynı zamanda A, C, B, D ve K vitaminleri de içermektedir. Hem kiloyu korumaya hem de zayıflamaya yardımcı olan bu tahıl, lif bakımından da önemli değerlere sahip olması sayesinde sindirim sisteminin dengelenmesini ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kinoa Tohumu

Kinoa Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Antioksidan bakımından zengin olan kinoa, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olmaktadır. Az yağlı içeriği ve kolay sindirimi sayesinde metabolizmanın yaklaşık olarak 5 kat daha hızlanmasını sağlayarak kilo vermeyi sağlamaktadır.

Protein bakımından zengin olan bu tohumun kullanımını ara öğünlerde ya da ana öğünlerde az miktarlarda tüketerek tokluk hissinin oluşturulması sağlanmaktadır. Zengin kalsiyum içeriği sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücutta ödem oluşumunun önlenmesini desteklerken, ödemin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Bu doğal tohumun içerisinde yüksek oranda amino asit bulunurken bu amino asitler proteinin yapı taşını oluşturmaktadır. Dünyada 20 farklı çeşit amino asit vardır. Bunların 9 tanesi dışarıdan alınması gereken ve vücut içerisinde üretilmeyen mineraller arasında yer alır.. Kinoa tohumu bu 9 adet amino asidin tamamını içerdiğinden gerekli ihtiyacı muhteşem bir şekilde karşılayabiliyor. Buna ek olarak içeriğinde protein de olduğu için kişilerin gerekli enerjiyi elde etmelerine ve kaslarını geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır.

kinoa tarifleri

Kinoa Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Kilo vermek isteyen kişiler kinoa çayı tüketebilirken aynı zamanda bu tohumu farklı yiyeceklerle kür haline getirebilirler. İçeriğinde yağ bulundurmayan ve çok kolay bir şekilde sindirilebilen bu tohumu, her yaştan insanın rahatlıkla kullanması mümkündür.

Uzmanlar bu tohumların bulgur ve pirincin kullanıldığı tüm yemeklerde rahatlıkla kullanılabileceğini belirtmektedir. İnternet üzerinde kinoa kullanımı için çok sayıda seçenek yer alırken, kullanıcılar kendileri bu seçenekleri belirlemektedir. Kinoa yoğurt karışımı yapabilir ya da farklı tariflerden yararlanabilirsiniz.

Yemeğin yanında garnitür olarak kullanılabilen bu tohumlar pilav şeklinde hazırlanarak da tüketilebilir. İsteyen kişiler tohumları çorbaya katabildiği gibi ezip un haline getirdikten sonra kek ya da kurabiye yapımına da kullanabiliyor. Ancak bu yemekleri yaparken yüksek yağ oranından kaçınmaya dikkat edilmesi çok önemlidir. Aksi halde bu tohumu tüketerek vücuda yağsız direkt protein alınması durumu, yemeklere katılan yağlar ile bozulabilir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kilo vermeyi kolay ve basit bir halde getiren kinoa, aynı zamanda glutensiz olması sayesinde gluten intoleransı bulunan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilen faydalı besinler arasında yer almaktadır. Diyette kinoa tüketirken aynı zamanda spor yapmak, daha kısa sürede etkili zayıflama sağlamaktadır.

Genel olarak kinoa kullananlar, kilo verme sürecinde kendilerini bitkin hissetmek ya da açlık hissi ile karşılaşmak yerine, daha enerjik ve zinde olduklarını belirtmektedir. Bu besin içerisinde bulunan lifler sayesinde açlık hissini bastırarak sindirimin rahatlamasına ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Eğer fazla kilo probleminiz varsa, kinoa tarifleri ile sizler de forma kavuşabilirsiniz. Çoğunlukla kinoa ile zayıflayanlar etkilerden memnun kalmaktadır.

  • kinoa
  • kinoa diyeti
  • kinoa tarifleri
  • kinoa ile zayıflayanlar
Yorumlar
Ayça Kara Kinoa zayflatır mı? Kinoa ile zayıflayanlar memnun kalıyor mu tekrar kilo alıyor mu? cevapla
Berna Kolcu üçü bir arada kahvelere benzeyen içeceği var ama kullanan var mı bilmiyorum. Bulgur gibi pişirip yemek pek pratik gelmedi bana. çay kahve gibi içerek kullansam her yerde kullanabilirim. Gün içinde ofiste çay yerine kinoa içeceği içsem benim için daha iyi olur. içecek şeklinde kullananlar memnun mu? nerede satılıyor? nasıl sipariş verebilirim? cevapla
Tuğba Yalın migrostan aldım bulgur gibi birşey bu salatalara eklenip kullanılıyormuş ama nasıl zayıflatacak pek mantıklı gelmedi bana acaba içeceğini mi denesem! içecek halindeki kilo verdiriyor diyorlar ama tohum şeklindeki kilo aldıracak gibi geldi bana cevapla
Betül Karadeniz Kinoa kalorisi nedir? Zayıflamak için kullanımı işe yarar mı acaba? Ben yemek yemekten kendimi alamıyorum. Bu yüzden de kilo almaya devam ediyorum ve hatta diyet yaptığım zamanda bozuyorum. Kinoa doğal olduğu için kullanmayı düşündüm ama zayıflatır mı? işe yarar mı? cevapla
zeyno kinoa tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır? salata makarna gibi şeylere eklenerek kullanılıyormuş ama tam olarak ne kadar malzemeye ne kadar eklemek gerekiyor. Salataya eklemeden önce nasıl pişirilir, nasıl haşlanır? Yani ben kilo vermek isterken yanlış kullandığım için kilo almak istemiyorum. Doğrusu neyde onu öğrenmek istiyorum cevapla
yorum yaz
Aç Kalmak Kilo Aldırır mı? Zararlı mı?